Ezzel a bejegyzéssel egy "minisorozatot" szeretnék elindítani, amely egy kicsit körbejárja a hangszedők témakörét. A célom főleg az vele, hogy a saját ismereteimet bővítsem, ugyanis hangszertechnikai dolgokban van némi lemaradásom, de hátha másoknak is hasznára válnak a tapasztalatok. Kezdjük is el.
A hangszedők fizikája
Egy hangszedő alapvetően egy állandó mágnes, amely réz vezetékkel körbe van tekercselve. A fémből készült húr rezgésének hatására a mágnesben megváltozik a mágneses fluxus, amely a tekercsben váltakozó feszültséget indukál. (A nylon húr nem szólna egy elektromos gitáron!) Az indukált feszültség pontosan ugyanúgy osszcillál ahogyan a húr osszcillál (rezeg) mechnanikusan. A mechanikus rezgés, azaz A HANG, így alakul át elektromos rezgéssé.
Egy hangszedő érzékenysége függ a tekercselés finomságától, az állandó mágnes erősségétől és a húr távolságától. A hangszedők beállításánál meg kell találni az egyensúlyt: ha túl erős a mágnes vagy túl közel vannak a húrok a hangszedőhöz, a rezgés túl gyorsan csillapodik, ha pedig a túlságosan finom tekercselés hatására megnövekszik a hangszedő érzékenysége, a környezeti zajokat is fel fogja erősíteni, sőt a megnövekedett feszültség hatására torz lehet a kimenő jel is.
Egytekercses (single-coil) és ikertekercses (humbucker) hangszedők
Kezdetben vala az egytekercses hangszedő. A single-coil hangszedőknek kicsit magasabb, csilingelőbb hangjuk van, cserébe viszont zajosabbak is. Ilyen single-coil hangszedőket találhatunk pl. a Jazz Bass-eken, számszerint kettőt. Ha a két hangszedő hangerejét azonosra állítjuk be, akkor a két hangszedőben keletkező zajok kioltják egymást. Ha csak az egyiket használjuk, akkor pedig zajosabb lesz a kimenő jel.
A zaj kiküszöbölésére a Gibson kifejlesztette az ikertekercses hangszedőt. A humbucker nevet is innen kapta ez a fajta hangszedő: "it bucks the hum", azaz megakadályozza a búgást. A humbucker hangszedőnek két magja van, a két magban ellenkező irányú tekercseléssel és polaritással. Az elektromágneses interferencia a két magban ellentétes fázisú feszültséget indukál, amely így kioltják egymást. A "hasznos" jel ugyanakkor a két magban azonos fázisú lesz, amelyek pedig felerősítik egymást. A humbucker hangszedők hangja teltebb, vastagabb, ugyanakkor a magasabb tartományban kevésbé jó, mint egymagos társai. Ilyen hangszedőket találunk pl. a klasszikus Music Man gitárokon.
A sorozat következő cikkében az aktív és passzív hangszedők témakörével foglalkozunk majd.