Sorozatunk második részében a hangszedők két nagy csoportját vesszük górcső alá: az aktív és passzív hangszedőket.
Az alapvető különbség az aktív és passzív hangszedők között, hogy az aktív hangszedők egy külön áramforrással (általában egy vagy két 9V-os elemmel) működnek, a passzívak pedig nem.
Passzív hangszedők
Az első, basszusgitárokban használatos hangszedők mind passzívak voltak. Az olyan klasszikusok, mint a Beatles vagy a Cream felvételein pl. passzív hangszedők hallhatók. A passzív hangszedőknek inkább melegebb, teltebb, lágyabb hangjuk van. Ami a legnagyobb hátrányuk (ami sok esetben nem is hátrány) hogy kevés lehetőséged van arra, hogy a gitárod hangszínét változtatgasd. A magas ill. mély kiemelők tulajdonképpen kiemelés helyett vágásra szolgálnak. A maximumra tekerve őket megkapjuk a hangszedők "alapértelmezett" magas ill. mély frekvenciáját, amelyből aztán csak elvenni tudunk a potik csavargatásával. Ezek a fajta hangszedők nagyobb mágnessel operálnak, amely kissé zajérzékenyebbé teszi őket aktív társaiknál. A kimeneti jelük is alacsonyabb, mint ezen utóbbiaké.
Aktív hangszedők
Az aktív hangszedők hangja csengőbb, dinamikusabb. Ahogy már fentebb is említettük az aktív hangszedők szíve és lelke AZ ELEM! Ez az elem biztosítja a tápellátást a hangszedő által használt kis előerősítő számára. Az elemre mindig nagyon figyeljük, inkább cseréljük rendszeresen (3-4 havonta, ill. ha megtehetjük, akár havonta, ez attól is függ, mennyit játszol a gitáron), mint hogy egyszer fellépés közben elnémuljon a gitár. A legtöbb aktív hangszedős gitár ugyanis hajlamos erre. Fontos továbbá, hogy MINDIG, ha hosszabb ideig nem használjuk a gitárt, húzzuk ki a kábelt a gitáron lévő aljzatból, ellenkező esetben hamar lemerül az elem. És egy jó tanács: mindig legyen nálad egy tartalék elem.
Az előerősítő segítségével az egyes frekvenciákat vágni és erősíteni is lehet, így sokkal nagyobb teret kapsz a hangzásod kialakítására mint a passzív hangszedők esetében. A beállítási lehetőségek száma az előerősítő kialakításától függ. Magas és mély kiemelést általában mindegyik aktív hangszedő tud, néhány a közép tartományban is enged variálni. Az aktív hangszedők kimeneti jele is erősebb, mint passzív társaiké és a zajérzékenységük is kisebb a bennük használt kisebb méretű mágnes miatt. Néhány előerősítő azonban zajos lehet, főleg a magas tartományban. Az erősítőből ilyenkor konstans magas "súgás", sistergés hallható. Ilyenkor célszerű egy kicsit visszább venni a kiemelést.